
Samo ludzkie słowo jest "zbyt" ubogie, żeby adekwatnie odpowiedzieć na miłość i wielkość Boga. Śpiew i muzyka jest więc naturalnym i spontanicznym wzmocnieniem ludzkiego słowa. Jednak śpiew liturgiczny ma to do siebie, że posługuje się nie tylko słowem ludzki, ale również słowem samego Boga, który pozwolił zamknąć swoje myśli w ograniczoności ludzkiego wyrazu.
Muzyka w liturgii jest więc nie tylko jej oprawą, ale modlitwą, dialogiem człowieka z Bogiem. Śpiew łączy w sobie głęboką treść z emocjami, które ją upiększają i w ten sposób zbliżają ludzkie serce do Tajemnicy wiary (Mysterium fidei).
Tak jak potrzebujemy wprowadzania w tajniki różnych sfer życia. Tak jak potrzebujemy mistagogii, a zatem wprowadzania w liturgię. Tak też potrzebujemy odpowiedniego przygotowania duchowego i warsztatowego, aby modlić się śpiewem i w ten sposób pomagać także innym uczestnikom liturgii przeżywać ją coraz głębiej. Dlatego jako Ośrodek liturgiczny Mysterium fidei chcemy tworzyć środowisku przyjazne dla rozwoju śpiewu liturgicznego, czego wymiernym środkiem są organizowane przez nas warsztaty muzyki liturgicznej.
Zapraszamy na adwentową edycję warsztatów, które odbędą się od 25 do 27 listopada 2022 roku (od piątku do niedzieli) w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu (Grudziądz, ul. Wyspiańskiego 1-3). Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 70 zł i uwzględnia koszty organizacyjne, materiały oraz sobotni obiad). Liczba miejsc jest ograniczona.


Warsztaty poprowadzi Paweł Bębenek, który jest znanym polskim dyrygentem i kompozytorem muzyki liturgicznej. Ukończył Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracuje z wieloma osobami i ośrodkami zajmującymi się muzyką dawną i liturgiczną. Prowadzi liczne warsztaty wokalne oraz muzyki liturgicznej w Polsce i zagranicą.
Dla kogo są warsztaty?
Jest to propozycja dla wszystkich, którzy pragną śpiewem sławić Boga, ale także doskonalić swoje umiejętności wokalne. Nasze zaproszenie kierujemy zarówno do członków chóru parafialnego, scholi liturgicznej, muzyków kościelnych, a także dla amatorów, którzy pasjonują się muzyką sakralną i śpiewem wielogłosowym.
Dlaczego warto?
W trakcie warsztatów podszlifujesz umiejętności śpiewania w zakresie emisji głosu, śpiewu chóralnego, interpretacji tekstów, kreatywności i pracy w grupach. Przede wszystkim jednak będziesz miał możliwość doświadczenia spotkania z żywym Chrystusem w Kościele oraz przeżycia pięknego czasu dzielenia się wiarą i budowania jedności między ludźmi.

Jako organizatorzy nie zapewniamy noclegów dla uczestników. Gdyby ktoś spoza Grudziądza byłby zainteresowany noclegiem w pobliżu miejsca odbywania się warsztatów, a także w sprawie wszelkich pytań i wątpliwości prosimy o kontakt mailowy: liturgia.umk@gmail.com lub pod numerem telefonu: 517-900-363.